Close
ul. Władysława Jagiełły 3/62 50-201 Wrocław
48 662 555 334 pedicurebar@pedicurebar.pl
Jak poznać czy gabinet kosmetyczny przestrzega zasad higieny i sterylizacji ?

Jak poznać czy gabinet kosmetyczny przestrzega zasad higieny i sterylizacji ?

Czy higiena w salonie pedicure i manicure ma dla Was znaczenie ? Czy słyszałyście o salonach, które używają jednorazowych narzędzi wielokrotnie, za nic mając wytyczne Sanepidu ?
Korzystanie z usług kosmetycznych powinno być formą relaksu, gdzie pragniemy zapomnieć o stresach dnia codziennego, a nie martwić się czy przez przypadek nie zostaniemy czymś zakażone. Czystość i higiena to najważniejsze kryteria, jakie musi spełniać salon kosmetyczny. Tylko jak Klientka ma się właściwie zorientować czy salon na pewno jest bezpieczny ?

Jakie są podstawowe zasady higieny w gabinecie kosmetycznym ?

1. Przed rozpoczęciem zabiegu kosmetyczka ma obowiązek zdezynfekować swoje dłonie oraz dłonie Klientki;
2. Praca zawsze powinna odbywać się w jednorazowych rękawiczkach;
3. Każdy zabieg powinien być robiony narzędziami, które są WYSTERYLIZOWANE. Sterylizacja to proces polegający na zniszczeniu wszystkich, zarówno wegetatywnych, jak i przetrwalnikowych oraz zarodnikowych form mikroorganizmów czyli inaczej mówiąc wyjałowienie. W gabinetach kosmetycznych robi się je w urządzeniu zwanym autoklawem. Dzięki temu narzędzia są w 100% czyste a Ty jesteś w 100% bezpieczna. Jak poznasz, że narzędzia, którym Tobie jest robiony zabieg są sterylne ? Kosmetyczka powinna je przy Tobie wyjąć z torebki sterylizacyjnej. Prawidłowo wysterylizowana torebka powinna zawierać datę sterylizacji, a w każdym salonie prowadzone są dzienniki sterylizacji;
4. Jednak nie wszystkie narzędzia da się wysterylizować (np. pilniki), dlatego powinno się pracować na produktach jednorazowych (pilniczkach, polerkach, patyczkach drewnianych). Jeden z producentów pilników wymyślił świetną akcje „PILNIKA UŻYWAM TYLKO RAZ”, której bardzo kibicujemy. Chodzi w niej o to, żeby zawsze używać jednego pilnika do jednej klientki. Niestety wiele salonów wciąż dezynfekuje pilniki i używa wielokrotnie do wielu klientek, a niestety sama dezynfekcja nie usunie wszystkich drobnoustrojów z pilnika. Zrobi to wyłącznie sterylizacja, jednak pilników nie da się wysterylizować, ponieważ niszczą się wskutek działania wysokiej temperatury w autoklawie. Jedynym, słusznym wyjściem jest więc korzystanie tylko raz z jednego pilniczka. Chodzi o nasze zdrowie i bezpieczeństwo, a to jest bezcenne i najważniejsze. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, czy za każdym razem podczas zabiegu wykorzystywany jest czysty, nowy pilnik;
5. Narzędzia, pilniki i wszystkie przybory niezbędne do zabiegu powinny znajdować się się we wcześniej zdezynfekowanej nerce kosmetycznej;
6. Jeśli robisz zabieg pedicure, stopy powinny być moczone w misce wyłożonej jednorazową folią;
7. Do zabiegów powinny być używane podkłady i ręczniki do wycierania stóp;
8. Podczas zabiegu pedicure, frezarki do usuwania naskórka ze stóp powinny mieć wbudowany odkurzacz, dzięki czemu naskórek nie lata w powietrzu.

Jak my dbamy o czystość w Pedicure BAR ?

Sterylizacja i jednorazowe narzędzia to dla nas absolutna podstawa – nie potrafiłybyśmy spojrzeć sobie w oczy zaniedbując te kwestie. Bezpieczeństwo Klientek jest najważniejsze.

Dodatkowo, w trakcie naszej pracy działa oczyszczacz powietrza, dzięki któremu nie musicie wdychać preparatów do czyszczenia i dezynfekcji, które zazwyczaj są na bazie alkoholu.

Po każdym zabiegu dezynfekujemy wszystkie preparaty kosmetyczne ( szyjki, pędzelki lakierów, hybryd oraz żeli) a po każdej klientce dezynfekujemy cały gabinet.

W naszym salonie narzędzia dezynfekujemy w myjce ultradźwiękowej przy użyciu płynu DD1, a następnie sterylizujemy je w autoklawie. Skórę odkażamy płynem Skinsept Pur, a powierzchnie dezynfekujemy płynem Incidin Liquid Spray.

Pamiętajcie, bądźcie świadomi i uświadamiajcie innych w swoim otoczeniu o odpowiedniej higienie i używaniu pilników jednorazowo, bo nie zdajecie sobie sprawy czym można się zarazić w brudnym i zaniedbanym gabinecie kosmetycznym. Zwracajcie uwagę na to, gdzie wykonujecie zabiegi i nie bójcie się zadawać pytań.

Zapraszamy do nas, my zapewnimy Wam bezpieczeństwo 🙂

Pozdrawiam Was,
Marcelina Zielińska
Kosmetolog
Właścicielka Pedicure Bar

 

48 662 555 334
pedicurebar@pedicurebar.pl
50-201 Wrocław
ul. Władysława Jagiełły 3/62